Pomladni detoks: Zakaj ne, kako da?

razstrupljanje Feb 23, 2021

Ali veste, da pljuča odstranijo več toksinov kot kateri koli drug organ v telesu? Pljuča so naš ključ do razstrupljanja! Vsak globok vdih je močna spodbuda telesu, naj takoj aktivira limfo in bistveno poveča pretočnost telesnih tekočin. Zato je mirno, poglobljeno in široko dihanje, posebej v čisti naravi, prvi in najboljši ukrep za premikanje telesnih hranil, telesne "kanalizacije" in varno razstrupljanje in očiščenje odpadnih snovi. To še posebej velja ob prehodu iz zime v pomlad.


Kaj pa delajo jetra?

Ali niso jetra najpomembnejši organ razstrupljanja, ki bi ga morali vsako pomlad prečistiti?

Menim, da jetra tega ne potrebujejo na ta način, zato nimam razstrupljevalnih jetrnih kur. Tega ne počnem.

Jetra so vodja procesa odstranjevanja mnogih odpadkov in strupov. Toda to ni njihov glavni namen. Jetra potrebujejo dovolj energije, da tvorijo hormone in druge pomembne snovi, da lahko dobro prebavljamo in mirno živimo. Kadar jetra provociramo z močnimi detoks protokoli, se lahko zgodi, da oviramo njihovo vsakdanje delo. Včasih je zato posledica, da se hormonska signalizacija pomeša in to vpliva na žleze. Drugič lahko iztiri celo telo, ker ga detoks protokol preplavi s strupenimi snovmi, ki so bile prej spravljene na dokaj varnih mestih.

Z močnim provociranjem jeter se ne bomo nujno pravilno in učinkovito očistili. Poznam ljudi, ki so s tem dosegli nasprotno, bistveno večjo obremenitev telesa in bolezen.

Da populistično pritiskanje na nujnost izvajanja jetrnih detoksov spravimo na realna tla, poglejmo takole. Glavni organi izločanja strupov niso jetra, ampak:

  • pljuča (izločanje skozi dih)
  • koža (pogosto in redno potenje)
  • črevesje (redno odvajanje blata)
  • izločala (dovolj obilen urin)
  • ušesni kanali (kjer se včasih tvori ušesno maslo)
  • oči (solzenje, npr. ob preveč sladkorja v krvi),
  • izcedki in izločanje sluzi (skozi nos, grlo, nožnico)
  • pri ženskah tudi maternica (menstrualna kri se pomeša s toksini)

Kako vemo, v kakšnem stanju smo pomladi?

Vprašamo se teh pet stvari:

  • Ali se dovolj potim? Se moram več gibati?
  • Ali imam pretočno črevesje in odvajam vsaj enkrat na dan brez težav?
  • Ali imam dovolj prožno telo in gibčne sklepe?
  • Ali v sebi čutim dovolj toplote?
  • Ali imam čez dan dobro energijo in nimam pomladne utrujenosti?

Če odgovor ni "DA" na vseh pet vprašanj, morda ni modro provocirati razstrupljanja jeter, ampak se osredotočite raje na dihanje, gibanje, torej na pretok limfe. 

Kadar je v medcelični tekočini preveč odpadkov, je telo utrujeno in zastalo. Limfa je gosta in prepočasi teče.  Zato je zadnja stvar, ki jo telo potrebuje, provocirani močni detoks, npr. z grenko soljo, olivnim oljem in limono. To počasno limfo v nekaj urah preplavi še z več bremeni. Najbolj blaga posledica bodo glavoboli in povečana utrujenost. Lahko pa pride tudi do simptomov, ki so nevarni za organe in živčni sistem. 


Doba detoks protokolov

Živimo v času, ko je vse več agresivnih nasvetov in skrajnih diet. Vsak seveda lahko počne, kar želi, saj se tudi vsak uči iz svojih skrajnosti in napak. Ni pa treba, da bi človek ponovil čisto vse, kar nekdo počne in temu pravi "koristno". Marsikatero travmatično početje si lahko prihranite, če delujete nežno in iz ljubezni do sebe.

Prva modrost, ki sem jo spoznala, je tale. Ni mogoče pritisniti na gum in se razstrupiti. Po možnosti v dveh ali treh tednih. In druga modrost, telo se stalno razstruplja. Tudi takrat, ko simptomov nimam!

Kdor ima šibko črevesje ali živčevje, ali nima ravnovesnega hormonskega sistema, si s sprožanjem takih in drugačnih čistilnih kur lahko hitro povzroči škodo na zdravju. Te kure niso samo grenka sol, oljčno olje in limona. Provokacije se danes izvajajo tudi z močnimi zelišči, algami, glino, zeolitom, zelenimi sokovi, pa tudi s radikalnim postom brez izkušenj in znanja.

Sprožanje detoksa zame ni prvi korak samozdravljenja. Prvi korak je umiritev stresa. Drugi korak je pomagati črevesju, da postane močno, stabilno, zdravo. Tretji korak je pretočnost telesa. Če to dosežete, boste tako povečali kapacitete razstrupljanja, da bo telo zmoglo, ne da ga priganjate z bičem. Če tega ne dosežete, pa bo priganjanje z bičem (provociranjem) na prvi pogled sicer dobra izbira in možna pot, toda tudi tvegana, saj telo ni vedno v stanju, da bi ga priganjali z bičem. Lahko pride do posledic.


Kaj gre sploh lahko narobe?

Zaradi nenadnih skokov v razstrupljanje vsako pomlad srečujem ljudi, ki so zaradi teh nasvetov v težavah.

In potem rečejo: "Glina ni ok, zaradi gline sem zbolela! Pa toliko sem slišala o njej, kako je to super." Kako in zakaj iti v nenadno intenzivno kuro glinenega detoksa, razmišlja človek običajno šele takrat, ko se "zgodi" večji izbruh na koži ali kakšna bolezen. 

Ali rečejo: "Po enem vikendu zelenih sokov se je stanje moje ščitnice poslabšalo. Sploh ne razumem, kako je to mogoče, saj se moram vendar razstrupiti, da bom lahko bolj zdrava!?" Predvsem ženske imamo včasih težavo razumeti, da zelene koncentrirane klorofilne snovi niso ravno nežne. Sploh za pomladno aktiviranje organov so lahko pravi šok.

Ali rečejo: "Čemaž je grozen. Po jemanju tinkture čemaža se mi je koža noro poslabšala. Nikoli več se ne dotaknem čemaža." Seveda ne upoštevajo razlike med močnimi pripravki v tinkturah in rastlino kot začimbo v hrani, ki jo pojemo malo, za listek ali dva.

Ali rečejo: "Delal sem detox jeter z grenko soljo in oljem. Povozilo me je. Oslabela mi je koncentracija, nisem mogel spati, bil sem živčen in ves čas sem imel meglo v glavi. Nisem se sestavil do poletja." Te reči človeka pač na težak način učijo ljubezni do sebe.


Kaj je nežno prečiščenje?

Menim, da so za spodbujanje zmernega samodejnega pomladnega prečiščevanja veliko primernejši nasveti tisti, ki spodbujajo pretočno telo. Sem sodijo tile pomočniki:

  • Pomladno sonce, ki nas ogreje

  •  Gibanje in globoko dihanje s celimi pljuči

  • Limfatične kopeli za hitrejše obtoke

  • Zgodnje divje rastline na jedilniku: regrat, čemaž, mladi česen, mlade koprive, šparglji idr. 

  • Predvsem pa ob prehodu v pomlad z jedilnika umaknite zimsko hrano z veliko škrobno-maščobnih kombinacij.

     

RECEPT: PESTO IZ ČEMAŽA

Zgodnje divje zelene rastline so dobrodošle za spodbujanje delovanja jeter in nežno prečiščevanje, kadar se hkrati tudi več gibamo in naše telo postaja toplejše in bolj pretočno. Z recepti, kot je ta, obogatim svoj jedilnik, da z majhno spodbudo pohitrim izločanje odpadkov. Uživajte zmerne količine, saj gre za močno zel.

Sestavine:

100 g listov čemaža                                                

2 dl kvalitetnega olivnega olja

50 g pinjol (lahko tudi orehov ali mandljev)

50 g naribanega staranega surovega sira

1/2 žličke morske soli

Pesto iz čemaža lahko dodate solati, juhi ali uporabite kot omako ali namaz.


Potrebujete več praktičnega znanja o samozdravljenju s hrano in naravo? Preberite knjigo Samozdravljenje s hrano.

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.